Rozstępy to uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej, które przypominają blizny. Badania histopatologiczne wykazują, że ich struktura jest bardzo zbliżona. Rozstępy pojawiają się, gdy skóra zostaje narażona na nadmierne rozciąganie, na przykład w wyniku gwałtownego wzrostu masy ciała. Skóra nie jest w stanie wytrzymać tempa rozrostu skóry i jej napięcia, w wyniku czego na powierzchni pojawiają się charakterystyczne, równoległe blizny.
Rozstępy najczęściej występują u kobiet w okresie ciąży, młodzieży w trakcie dojrzewania i dynamicznego wzrostu, oraz osób, które aktywnie uprawiają sport.
U mężczyzn rozstępy najczęściej występują na plecach i barkach, u kobiet mogą pojawić się na różnych obszarach ciała. U kobiet często pojawiają się na brzuchu i piersiach, ale też na biodrach, wewnętrznej stronie ud i pośladkach.
Jak wyglądają rozstępy?
Na początkowym etapie “świeże” rozstępy mają intensywny odcień czerwony lub lekko fioletowy, a z czasem bledną i stają się mniej widoczne. Rozstępy w fazie pierwszej przypominają niewielkie, rozgałęzione pęknięcia, które często mogą powodować swędzenie oraz pieczenie. Stan ten trwa od około 12 do 24 miesięcy. Potem następuje wygaszenie markerów stanu zapalnego i zmiana barwy na perłowo-białą.
Jak powstają rozstępy na ciele?
- Szybki przyrost masy ciała: Gwałtowny wzrost masy ciała, na przykład w okresie ciąży lub intensywnego przybierania na wadze, może wywołać rozstępy.
- Hormonalne zmiany: Fluktuacje hormonalne, takie jak te występujące w okresie dojrzewania czy ciąży, mogą wpłynąć na elastyczność skóry.
- Genetyka: Skłonność do rozstępów może być dziedziczna, więc jeśli Twoja rodzina miała rozstępy, istnieje większe ryzyko, że i Ty je dostaniesz.
- Stosowanie sterydów - nagły przyrost masy mięśniowej wśród osób, które aktywnie uprawiają kulturystykę oraz inne dyscypliny sportu związane z treningiem siłowym - stosowanie sterydów przez niektórych sportowców odgrywa istotną rolę w kształtowaniu rozstępów, szczególnie w tej grupie ćwiczących. Najczęściej występują one na obszarze ramion, klatki piersiowej, pleców, ud i łydek.
Specjalnie opracowane zabiegi kosmetyczne mogą pomóc w przypadku rozstępów. Choć nie są w stanie ich całkowicie usunąć, to jednak znacząco mogą zmniejszyć ich widoczność i spłycić ich strukturę.