Blizny na twarzy mogą występować w różnych formach i kształtach, w zależności od przyczyny ich powstania. Wypadek, trądzik, choroby skóry, po zadrapaniach. Jak powstają blizny? Kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry (czyli przerwania jej ciągłości), nasz organizm automatycznie rozpoczyna proces naprawy. Aby to zrobić - skóra rozpoczyna produkcję kolagenu wypełniając rany. W rezultacie powstaje tkanka włóknista, która ma za zadanie zastąpić uszkodzoną skórę - jest ona widoczna właśnie w postaci blizny. Na początku tego procesu blizna podlega “przebudowie”, w obrębie gojących się tkanek następują w tym czasie zmiany, a ostatecznie wygojona może być nawet dopiero po kilku latach. Etap gojenia się blizny ma duże znaczenie dla sposobów jej pielęgnacji.
Przyczyny powstania mogą być różne:
- Pourazowe blizny: spowodowane urazami, takimi jak skaleczenia, rany, oparzenia lub obrażenia w wyniku wypadków. Ich wygląd może być zróżnicowany w zależności od powagi urazu.
- Blizny pooperacyjne: Po zabiegach chirurgicznych na twarzy, takich jak operacje plastyczne, chirurgiczne usunięcie zmian skórnych lub inne procedury medyczne.
- Blizny potrądzikowe: wynikają z trądziku i mogą występować na różnych obszarach twarzy. Mogą przyjmować postać nierównych wgłębień lub wybrzuszeń.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja blizny?
Początkowym etapem jest utrzymanie blizny w czystości. Należy też unikać nadmiernego pocierania lub naciskania na bliznę. Delikatny masaż blizny może również pomóc w poprawieniu krążenia krwi i elastyczności tkanki skórnej. Blizny są bardziej podatne na uszkodzenia od promieni UV, dlatego ważne jest, aby chronić je przed słońcem.